Blog

Vybíráte projektanta jenom podle ceny jeho služeb?

Řešíte právě výběr projektanta, kterému svěříte váš dům či byt? Vím, že pro laika může být těžké se na trhu zorientovat. Ne vždy na internetu najdete dost informací a hodnocení. Proto se s vámi chci podělit o svůj pohled, pohled profesionála, který spolupracoval s...
Fakta, se kterými byste měli počítat před rekonstrukcí rodinného domu

Fakta, se kterými byste měli počítat před rekonstrukcí rodinného domu

Projekty rekonstrukcí domů patří mezi moje oblíbené. Jsem hluboce přesvědčená, že co by se mohlo zachovat pro další generace, by se zachovat určitě mělo. A to i v rodinných domech. Svým zákazníkům se snažím připomínat, že dům, který chtějí zrekonstruovat, má nějakou historii. Má svůj příběh, genia loci, energii, a to byste mu neměli vzít.

Na co si dát pozor u cenových nabídek od projektantů

Na co si dát pozor u cenových nabídek od projektantů

Není všechno zlato, co se třpytí. Než podepíšete smlouvu s projektantem, který vám udělal nejlepší cenovou nabídku, zkontrolujte si, jestli za své peníze dostanete všechny potřebné podklady. Myslím, že nadešla vhodná doba, abych vám skutečně narovinu řekla, jak to v projekční praxi bohužel chodí a čeho jsou někteří projektanti schopní. Setkávám se s tím poměrně často, a tak je na čase na to upozornit, abyste nenaletěli i vy.

Kdy je spolupráce se zákazníkem nesložitější

Kdy je spolupráce se zákazníkem nesložitější

Kolik lidí, tolik názorů.
Stejné platí i v projekci. Nikdy se nesetkám se dvěma stejnými zákazníky. Jednou je spolupráce více odlehčená, jednou složitější. Někdy potkám tak složitého zákazníka, že práce na jednom projektu mi ubere tolik energie, jako práce na třech odlehčených zakázkách najednou, kde jsou zákazníci více otevření diskuzi a vzájemné důvěře.

Projekty bungalovů

Projekty bungalovů

Nenechte se zlákat zdánlivě výhodnými cenami typových projektů na bungalovy. Projekt na míru vám ušetří peníze i starosti. V současné době jsou bungalovy jednou z nejrozšířenějších variant poptávaných rodinných domů. Přinášejí možnost bydlení „ve vlastním“ i rodinám, jejichž rozpočet na výstavbu se pohybuje v nižších cenových relacích.

Frustrace z projektanta, nebo když projektant nesplňuje Vaše očekávání

Frustrace z projektanta, nebo když projektant nesplňuje Vaše očekávání

V předešlém článku jsem psala o tom, jaké možné komplikace číhají na projektanty během spolupráce s investory.  Dnes bych to vzala z druhého konce. Jak to vypadá, když projektant neplní své povinnosti a zákazník začíná být ze spolupráce frustrovaný? Já osobně jsem se do situace, kdy  byl zákazník nespokojený, dostala jen několikrát. Ano, bohužel se to stane každému. Někdy stačí jen špatně pochopené zadání a problém je na světě.

Projekt rekonstrukce rodinného domu

Projekt rekonstrukce rodinného domu

Co vás napadne jako první, když se řekne rekonstrukce rodinného domu? Je to výměna oken, přestavba koupelny a kuchyně nebo vybourání příček a kompletní přeměna dispozičního řešení? Není to jako u nových domů. Tam je to jasné. Stavíte dům od základů, a to se vším, co k němu patří. Nemůžete ho stavět jenom z poloviny.

Projekt zateplení rodinného domu

Projekt zateplení rodinného domu

Chystáte se zateplit starší rodinný dům?  Než se pustíte do samotné akce, měli byste navštívit stavební úřad, předložit projekt zateplení a vyřídit potřebná povolení. Už bohužel neplatí to, co platilo před lety, že majitel domu projektantovi určí, že 10cm zateplení na fasádě by mu mohlo stačit, ať to do projektu zakreslí.

Dřevodomy svépomocí – levně a kvalitně

Dřevodomy svépomocí – levně a kvalitně

Na trhu je nespočetné množství firem, které mají své vlastní systémy dřevodomů, ale pro laickou veřejnost je nejdůležitějším ukazovatelem výběru nejnižší cena. To se může odrazit ve kvalitě systémového řešení domů. Firmy slibují kvalitu, projekt gratis (nevěřte tomu, projekt máte započítán v ceně dřevodomu, i když ho máte „jakože“ zdarma). Když máte možnost postavit si dřevěný dům svépomocí, ušetříte více.

Prováděcí projekt – ANO nebo NE?

Prováděcí projekt – ANO nebo NE?

Věděli jste, že stavba domu podle projektových podkladů, které vyžaduje stavební úřad pro vydání stavebního povolení, je zbytečně drahá? Možná si jako většina lidí myslíte, že jednodušší formu projektu rodinného domu, která slouží pro vydání stavebního povolení, můžete použít i pro realizaci stavby místo prováděcího projektu. Vysvětlím vám, proč to není dobrý nápad.

Projektová dokumentace pro stavební povolení rodinného domu není jenom náčrtek

Projektová dokumentace pro stavební povolení rodinného domu není jenom náčrtek

Ve své projekční praxi jsem se mnohokrát setkala s jednou a tou stejnou situací. Zákazník přišel s tím, že potřebuje projekt pro stavební povolení, ale že mu pro úřad stačí jenom jednoduchý náčrtek a stručná technická zpráva. Byl pak nemile překvapen, řekla bych až rozhořčen, protože jsem spolupráci automaticky odmítla a bohužel mu nemohla vyhovět.

Projekt atypického rodinného domu

Projekt atypického rodinného domu

Slyšíte „atypický rodinný dům“ a hned se vám vybaví honosná vila s prvky, které nejsou pro běžného smrtelníka dostupné? Ne ne! Tento článek bude o úplně jiném atypickém rodinném domě, protože atypický ne vždy znamená nadstandardní nebo honosný.

Vyřízení stavebního povolení

Vyřízení stavebního povolení

Rozhodnete-li se pro výstavbu rodinného domu, rekonstrukci nebo drobné stavební úpravy, je nutné se hned zpočátku připravit na poměrně dlouhý a komplikovaný administrativní proces, jehož cílem je vyřízení stavebního povolení, bez kterého nelze s vlastní realizace stavby začít.

Správný výběr pozemku

Správný výběr pozemku

Výběr pozemku na výstavbu domu není jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jeden pozemek může mít dobrý výhled, druhý může být na krásném místě.
Ale co v případě, když máte 4 stejně krásné pozemky, ale možnost postavit si na nich vlastní dům je hodně limitována?

10 kroků, jak si vybrat toho pravého projektanta pro svůj dům

Chystáte se stavět nebo rekonstruovat dům? Otestujte si, jak dobře jste připraveni!

10 kroků, jak si vybrat toho pravého projektanta pro svůj dům

Projděte si 10 kroků a vyberte si toho správného projektanta pro svůj rodinný dům.

Po stažení získáte ZDARMA:

  • Průvodce výběrem projektanta v 10 krocích
  • Checklist na posouzení vhodnosti kandidátů