Blog

Jak najít spolehlivou firmu pro realizaci vašeho domu
Přemýšlíte o stavbě svého vysněného domu, ale nevíte, jak najít spolehlivou firmu, která vaše představy dokáže skutečně zrealizovat? Nebojte, ve světě plném stavebních společností je to častý problém. V tomto blogovém článku vám představím několik tipů, jak najít firmu, která vám zajistí kvalitní a bezproblémovou stavbu.

Jak začít s rekonstrukcí domu: 5 kroků pro začátečníky
V tomto blogovém článku vám představím 5 klíčových kroků, které vám pomohou začít s rekonstrukcí domu a vytvořit si plán, který vás povede k úspěchu. Bez ohledu na to, jestli jste začátečníci ve stavebnictví, tyto kroky vám ukážou, jak splnit vaše sny o dokonalém domově.

Vybíráte projektanta jenom podle ceny jeho služeb?
Řešíte právě výběr projektanta, kterému svěříte váš dům či byt? Vím, že pro laika může být těžké se na trhu zorientovat. Ne vždy na internetu najdete dost informací a hodnocení. Proto se s vámi chci podělit o svůj pohled, pohled profesionála, který spolupracoval s řadou jiných projektantů a vyslechl i dost příběhů od zákazníků.

Fakta, se kterými byste měli počítat před rekonstrukcí rodinného domu
Projekty rekonstrukcí domů patří mezi moje oblíbené. Jsem hluboce přesvědčená, že co by se mohlo zachovat pro další generace, by se zachovat určitě mělo. A to i v rodinných domech. Svým zákazníkům se snažím připomínat, že dům, který chtějí zrekonstruovat, má nějakou historii. Má svůj příběh, genia loci, energii, a to byste mu neměli vzít.
Pár slov o mé práci
Co je náplní mojí projekční práce a co vše nabízím svým zákazníkům? To se dozvíte v tomto krátkém videu.

Poraďte, paní projektantko! Dřevostavbu nebo zděný dům?
S dotazem, zdali je lepší vydat se cestou dřevěné stavby domu, nebo cestou zděného domu, se setkávám během konzultací hodně často. Zákazníci se ptají na můj názor a chtějí vědět, zdali se dřevostavba skutečně finančně vyplatí. Jak to vnímám ze svého odborného pohledu já?

Na co si dát pozor u cenových nabídek od projektantů
Není všechno zlato, co se třpytí. Než podepíšete smlouvu s projektantem, který vám udělal nejlepší cenovou nabídku, zkontrolujte si, jestli za své peníze dostanete všechny potřebné podklady. Myslím, že nadešla vhodná doba, abych vám skutečně narovinu řekla, jak to v projekční praxi bohužel chodí a čeho jsou někteří projektanti schopní.

Kdy je spolupráce se zákazníkem nesložitější
I v mé profesi platí, kolik lidí, tolik názorů. Občas spolupráce krásně plyne, ale jindy se potkám s tak náročným zákazníkem. Práce na tomto jednom projektu mi ubere tolik energie, jako práce na třech jednodušších zakázkách najednou. Dost často je náročnost zakázky ovlivněná tím, jak moc jsou zákazníci otevření diskuzi a jestli panuje vzájemná důvěra.

Projekty bungalovů
Nenechte se zlákat zdánlivě výhodnými cenami typových projektů na bungalovy. Projekt na míru vám ušetří peníze i starosti. V současné době jsou bungalovy jednou z nejrozšířenějších variant poptávaných rodinných domů. Přinášejí možnost bydlení „ve vlastním“ i rodinám, jejichž rozpočet na výstavbu se pohybuje v nižších cenových relacích.

Jak probíhá vzájemná spolupráce při architektonickém návrhu rodinného domu
Příprava architektonické studie, jinak řečeno architektonického návrhu je první, přípravnou fázi na cestě za vaším vysněným domovem. Již v této fázi se ozřejmí množství souvislosti, které budou mít dopad na budoucí přípravu projektu – pro územní rozhodnutí, ohlášení stavby/stavební povolení a prováděcí dokumentace.

Architektonický návrh rodinného domu
Prvním, a také nezbytným krokem, než začne projektant podrobně řešit váš projekt domu, je příprava architektonické studie – architektonického návrhu. Je to koncept, jak bude dům vypadat, kde přesně bude osazen na pozemku, z jakých materiálů bude postaven, jaké bude mít barvy, střechu, okna, zda bude zapadat do okolí atd.

Jak se stanovuje cena projektu rekonstrukce rodinného domu
Hodně často se setkávám se zákazníky, kteří chtějí obratem po telefonu slyšet, kolik je bude stát projekt rekonstrukce rodinného domu. Bohužel je musím pokaždé zklamat, protože stanovit cenu projektu rekonstrukce rodinného domu není tak snadné. Odhadovat cenu bez dostatečných informací si dovolí jen amatér.

Frustrace z projektanta, nebo když projektant nesplňuje Vaše očekávání
Jak to vypadá, když projektant neplní své povinnosti a zákazník začíná být ze spolupráce frustrovaný? Já osobně jsem se do situace, kdy byl zákazník nespokojený, dostala jen několikrát. Ano, bohužel se to stane každému. Někdy stačí jen špatně pochopené zadání a problém je na světě.

Kdy se může spolupráce s projektantem zkomplikovat
Hesla „Můj zákazník, můj pán“ se snažím ve své praxi držet každý den. Nejsou to jenom slova, ale dobrá vizitka, že se jako projektant snažím v maximální míře respektovat názory a podněty svého zákazníka. Jednou za čas (nestává se to tak často) se setkám se zákazníkem, který přichází do mojí projekční kanceláře s tím, že má všechny technologie a materiály na trhu nastudované a přesně ví, co chce.

Nízkoenergetický nebo pasívní rodinný dům?
Pokud je před vámi stavba rodinného domu, pravděpodobně už jste narazili na energetickou vyhlášku. S ní přichází zásadní otázka, investovat do nízkoenergetického, nebo raději do pasivního rodinného domu? Víte, co tyto dva pojmy skutečně znamenají a čím se od sebe liší?

Když sousedské vztahy zkomplikují váš záměr – 2. část
V první částí vyprávění o sousedských sporech jsem okrajově zmínila třetí příběh, který je ale na rozdíl od předchozích o dost delší. Zaslouží si proto samostatný článek. Manželský pár si koupil starší rodinný dům na hranici pozemku. Těšili se, že si ho zrekonstruují a budou v něm žít šťastně až navěky. Ale!

Když sousedské vztahy zkomplikují váš záměr – 1. část
Zamyslet se nad tím, jestli a jak budete vycházet se svými novými sousedy? To je podle mě jedna z nejdůležitějších věcí při rozhodování, zda jít do koupě konkrétního pozemku, domu či bytu, nebo se jí raději obloukem vyhnout. Proč?

Projekt rekonstrukce rodinného domu
Co vás napadne jako první, když se řekne rekonstrukce rodinného domu? Je to výměna oken, přestavba koupelny a kuchyně nebo vybourání příček a kompletní přeměna dispozičního řešení? Není to jako u nových domů. Tam je to jasné. Stavíte dům od základů, a to se vším, co k němu patří. Nemůžete ho stavět jenom z poloviny.

Projekt zateplení rodinného domu
Chystáte se zateplit starší rodinný dům? Než se pustíte do samotné akce, měli byste navštívit stavební úřad, předložit projekt zateplení a vyřídit potřebná povolení. Detaily zateplení navrhuje projektant tak, aby bylo zateplení provedeno správně a aby později nedocházelo k problémům (kondenzace vlhkosti na konstrukcích v důsledku vzniku tepelného mostu a následně růst plísně). Jednoduše řečeno, projektant posoudí všechna kritická místa.

Rozdíl mezi individuálním a katalogovým projektem
Dilema velkého množství zákazníků – máme si vybrat katalogový projekt rodinného domu, nebo jít individuální cestou projektu na míru? Proč bychom měli platit za individuální projekt, když můžeme mít levnější katalogový projekt?

Potřebuji projekt domu
Rozhodli jste se, že si postavíte nový dům nebo celkově zrekonstruujete starý dům? Nemine vás příprava projektu, respektive projektové dokumentace. Dle čeho vím, co má který projekt obsahovat?

Dřevodomy svépomocí – levně a kvalitně
Na trhu je nespočetné množství firem, které mají své vlastní systémy dřevodomů, ale pro laickou veřejnost je nejdůležitějším ukazovatelem výběru nejnižší cena. To se může odrazit ve kvalitě systémového řešení domů. Firmy slibují kvalitu, projekt gratis (nevěřte tomu, projekt máte započítán v ceně dřevodomu, i když ho máte „jakože“ zdarma). Když máte možnost postavit si dřevěný dům svépomocí, ušetříte více.

Jak koupit starší dům (byt)
Jedním z nejčastějších témat mých odborných konzultací je posouzení stavu starší nemovitosti, kterou si zákazníci vyhlédli ke koupi a následné rekonstrukci. Pro řadu z nich je to největší a nejdůležitější investice v životě, a proto jí chtějí věnovat maximální pozornost. Co nejčastěji řešíme?

Projekty novostaveb rodinných domů
Sen postavit si vlastní dům má dnes nejedna rodina. Samotnému vyhotovení projektu rodinného domu předchází dlouhé období prohlížení katalogů rodinných domů a časopisů o bydlení a přemýšlení všech členů rodiny o tvaru domu, materiálech, dispozicích nebo počtu podlaží. Když mají všichni v těchto věcech jasno, přichází na řadu jiná otázka.

Prováděcí projekt – ANO nebo NE?
Věděli jste, že stavba domu podle projektových podkladů, které vyžaduje stavební úřad pro vydání stavebního povolení, je zbytečně drahá? Možná si jako většina lidí myslíte, že jednodušší formu projektu rodinného domu, která slouží pro vydání stavebního povolení, můžete použít i pro realizaci stavby místo prováděcího projektu. Vysvětlím vám, proč to není dobrý nápad.

Jak odhalíte dobrého projektanta
Během své projekční praxe jsem se setkala s množstvím projektantů a mohla je porovnat nejen po stránce odborné, ale i po stránce lidské. Nemyslím tím jenom projektanty pozemních staveb a architekty, kteří zastřešovali projekty.

Projektová dokumentace pro stavební povolení rodinného domu není jenom náčrtek
Ve své projekční praxi jsem se mnohokrát setkala s jednou a tou stejnou situací. Zákazník přišel s tím, že potřebuje projekt pro stavební povolení, ale že mu pro úřad stačí jenom jednoduchý náčrtek a stručná technická zpráva. Byl pak nemile překvapen, řekla bych až rozhořčen, protože jsem spolupráci automaticky odmítla a bohužel mu nemohla vyhovět.

Projekt atypického rodinného domu
Slyšíte „atypický rodinný dům“ a hned se vám vybaví honosná vila s prvky, které nejsou pro běžného smrtelníka dostupné? Ne ne! Tento článek bude o úplně jiném atypickém rodinném domě, protože atypický ne vždy znamená nadstandardní nebo honosný.

Projekty moderních novostaveb rodinných domů
Co se skrývá pod pojmem „moderní“? Kdybychom se na modernost měli podívat laickým okem, tak projekty moderních rodinných domů v sobě nesou prvky jednoduchosti, něčeho, co je z pohledu budoucího uživatele praktické, ale přitom minimalistické.

Projektová dokumentace
Často dostávám poptávky stylu: „Chceme rekonstruovat dům a potřebujeme zjednodušenou projektovou dokumentaci, stačí nám jenom pár výkresů a zpráva. Pomůžete nám s tím?“ Odpověď je: „Nepomůžu, protože …

Projekt rekonstrukce bytu
Máme starší byt a chceme ho jen zrekonstruovat. To by mělo být jednoduché, ne? Může a nemusí. Jako projektant jsem se setkala s oběma variantami. Mám přehled, co spraví dostatek peněz na účtu, a kde víc než peníze budete potřebovat trpělivost a štěstí, protože vás čeká spousta papírování. Vysvětlím.

Rekonstrukce rodinného domu – část 2.
V první části článku jsem se zmínila o tom, jak probíhala dost nestandardní rekonstrukce rodinného domu. Nejprve se v domě udělala proměna interiéru a výměna oken, a až pak se vyměnila střecha a zateplila fasáda. Ale ani tento postup nijak neznehodnotil celkový výsledek rekonstrukce. V této druhé části se budu soustředit na výměnu střechy a realizaci zateplení.

Rekonstrukce rodinného domu – část 1.
V následujících článcích se s vámi podělím o pohled na rekonstrukci jednoho staršího rodinného domu, který v současné době již plní svůj účel a bydlí se v něm krásně. Dům ale na začátku vůbec krásně nevypadal. Dovolím si tvrdit, že se jednalo skoro o ruinu plnou starých věcí a nepotřebného haraburdí.

Vyřízení stavebního povolení
Víte, jaká fáze tvorby nového bydlení je pro většinu lidí nejotravnější? Ano, je to vyřizování stavebního povolení. Když si u mě objednáte projekt pro nový rodinný dům či rekonstrukci staršího domu, nemusíte si s obíháním úřadů dělat starosti. Vyřešíme to za vás.

Architektonická studie rodinného domu – projektant nebo architekt?
Pro stavbu nového domu potřebujete jak architektonickou studii (návrh), tak projektovou dokumentaci. Jestli se neumíte rozhodnout, zda architektonickou studii svého rodinného domu svěřit architektovi, nebo se hned obrátit na projektanta, čtěte dál. V tomto článku vám vysvětlím výhody a úskalí obou možností.

Správný výběr pozemku
Výběr pozemku na výstavbu domu není jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jeden pozemek může mít dobrý výhled, druhý může být na krásném místě. Ale co v případě, když máte 4 stejně krásné pozemky, ale možnost postavit si na nich vlastní dům je hodně limitována?
10 kroků, jak si vybrat toho pravého projektanta pro svůj dům
Chystáte se stavět nebo rekonstruovat dům? Otestujte si, jak dobře jste připraveni!
10 kroků, jak si vybrat toho pravého projektanta pro svůj dům
Projděte si 10 kroků a vyberte si toho správného projektanta pro svůj rodinný dům.
Po stažení získáte ZDARMA:
- Průvodce výběrem projektanta v 10 krocích
- Checklist na posouzení vhodnosti kandidátů