Řešíte právě výběr projektanta, kterému svěříte váš dům či byt?

Vím, že pro laika může být těžké se na trhu zorientovat. Ne vždy na internetu najdete dost informací a hodnocení.

Proto se s vámi chci podělit o svůj pohled, pohled profesionála, který spolupracoval s řadou jiných projektantů a vyslechl i dost příběhů od zákazníků.

Vytvořila jsem si pro sebe škálu, jak projektanty rozděluju. 

Rozdělení projektantů z mého uhlu pohledu

Vím, že za tento článek mě hodně projektantů asi nebude mít rádo.

Ale toto rozdělení není jen výplodem mé fantazie, udělala jsem si ho po dlouholetých diskuzích se svými zákazníky.

Sbírala jsem od nich informace a ptala se jich, co a kde jim s jinými projektanty stagnovalo, kde se popálili, nebo proč si nevybrali pro spolupráci někoho jiného.

Taky musím říct, že ne každý projektant je stejný, a že tato škála neplatí pro všechny.

V každé ze zmíněných skupin se najdou i profesionálové!

Jdeme na to.

Projektant důchodce

Je to projektant, který má dlouholetou praxi a projekty dělá, aby si k důchodu přivydělal nějaké peníze navíc.

S tím souvisí i jeho cena. Nabídne vám za projekt nejnižší cenu. Dokonce cenu, která nebude vůbec korespondovat s cenou na trhu a bude hodně podhodnocená, až vás to samotné překvapí.

Určitě počítejte s jeho odborností, ale pokud budete chtít něco trendy, nejspíš se nedočkáte. V oblasti estetiky a detailů většinou starší projektanti stagnují a jejich návrh s vašimi představami nebude rezonovat.

Pokud ale hledáte hlavně nízkou cenu, raději oslovte projektanta důchodce, který má zkušenosti, než projektanta začátečníka.

Projektant začátečník

Těch je na trhu jako máku. Jsou to projektanti, kteří si po studiu vysoké školy udělali praxi ve větších projekčních kancelářích a byli si jistí svou odborností natolik, že se rozhodli dělat sami na sebe.

Autorizační osvědčení zatím nemají a projekty jim razítkuje někdo jiný. Nevýhodou této spolupráce je to, že většinou nedodržují termíny a kvalita odvedené práce je bídná.

To hlavně z toho důvodu, že tato skupina projektantů nemá dostatek zkušeností.

Domy jsou předimenzované a úplně mimo finanční realitu zákazníka. Cenově se pohybují někdy i výš než autorizovaní projektanti.

Autorizovaný projektant s delší projekční praxí

Řadím mezi ně projektanty s praxí nad 10 let. Je to taková zlatá střední cesta, kdy většinou cena projektu odpovídá i kvalitě odvedené práce.

Tito projektanti mají zkušenosti, vysokou odbornost a také už vědí, jak lépe porozumět zákazníkovi. Snaží se také dodržovat dohodnuté termíny, což ale neplatí u všech těchto projektantů.

Nejsou vůbec nejlevnější, ale ani ne nejdražší na trhu.

Většinou také sledují trendy, i když vám to negarantuje, že vám budou umět navrhnout zajímavý a esteticky ladící dům.

Do této skupiny zařazuji i menší projekční kanceláře.

Turbo projektanti

Je to skupina již autorizovaných inženýrů s praxí pod 10 let, kteří jedou většinou na kvantitu a postrádají kvalitu.

Spolupracují s architekty, developery, mají i vlastní menší projekty, kterých je hodně.

Cena je adekvátní výkonu práce. Individuální přístup a to, že budou mít čas se vám věnovat, tady nečekejte.

Připravte se na těsné termíny a na to, že na vás nikdy nebudou mít dostatek času.

Renomované projekční kanceláře

Jedná se o vyšší level projekce, který vám svým jménem ale nezaručuje i výbornou kvalitu projektu.

Sice vám dům navrhne VIP architekt, jehož jménem se budete moct chlubit, ale projekt může ztrácet na kvalitě, když ho pak autor posune na stůl projektantovi v zácviku, respektive začátečníkovi.

Říkáte si, že to není možné?

Je.

Renomované projekční kanceláře mají na stole více větších a zajímavějších zakázek, než je váš rodinný dům. A právě na těch budou pracovat ti nejlepší z teamu.

Rodinné domy většinou zůstanou na dotažení mladší generaci v zácviku.

Cena projektu se většinou pohybuje nejvýš ze všech zmíněných skupin.

Do které skupiny projektantů se řadím já a jaké jsou mé ceny projektů?

Patřím mezi autorizované inženýry s dlouholetou praxí. Více o tom, jak pracuji, se můžete dočíst v referencích mých zákazníků.

Jsem těsně pod renomovanou projekční kanceláří, ale stále ve skupině autorizovaných inženýrů. Nedovolím si projekt posunout na začátečníka, aby ho dotáhl do konce.

Moje projekty zákazníkům odevzdávám ve velmi vysoké kvalitě, a tomu odpovídá i jejich cena.

Nejsem nejlevnější projektant, ale ani ne na úrovni renomované projekční kanceláře.

Chcete projekt s nejnižší cenou?

Zpozorněte.

Jedním z postupů, jak si standardně zákazníci vybírají projektanta, je nejnižší cena služeb. Otevřou cenovou nabídku a první, co v nabídce hledají, je celková suma, kterou by museli zaplatit. Až pak studují, co je součástí dané nabídky.

Když suma nerezonuje s tím, co je jejich „vnitřní level“, nabídku zavírají a už se jí moc nezaobírají.

Neplatí to jenom u projektů rodinných domů, platí to u většiny jiných služeb, se kterými se setkáváme denně. Nejprve nás něco osloví, pak jako první studujeme cenu, až následně kvalitu. Je to přirozená lidská reakce.

Otázkou ale je, zda cenová nabídka, kterou vám předložil „nejlevnější“ projektant, je pro vás i tou nejlepší a nejkvalitnější, kterou aktuálně potřebujete?

Výběr projektanta na základě nejnižší ceny nemusí hned znamenat, že ušetříte, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Do ceny projektu vstupuje mnoho faktorů, na které vás mnoho “začínajících” projektantů na začátku neupozorní, a pak se cena vašeho projektu nakonec dostane na cenovou relaci, se kterou jste vůbec nepočítali.

Také se vám může stát, že projektant nemá autorizaci a chybí mu nutná praxe. Autorizační razítko mu za “pár drobných” zapůjčí jeho kamarád, který projekt podrobně nezná a odborně ho nepřekontroluje. Pak přichází první problémy při vyřizování stavebního povolení nebo v nejhorším případě při realizaci vaší stavby.

Na co si dát pozor při výběru projektanta pro stavbu vašeho vysněného rodinného domu podrobněji popisuji v e-booku 10 kroků, jak si vybrat toho pravého projektanta pro svůj dům, který si můžete stáhnout zde.

Rada na závěr

Vím, že je mnoho lidí, kteří tvrdí, že nepotřebují odborně způsobilého projektanta a investice do něj je jenom zbytečné utrácení peněz. Pak ale dopláci na svou neznalost, a to klidně hned při vybavování stavebního povolení.

Když patříte mezi zákazníky, kteří sází na kvalitu, hledají profesionálního projektanta a neradi riskují, kontaktujte mě.

Jako projektantka, která působí v Praze a celém Středočeském kraji, vám nabízím vše, co by mělo být při poskytovaní kvalitních projekčních služeb samozřejmostí.

Share This