Nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. a nová vyhláška o dokumentaci staveb č. 131/2024 Sb. mění pravidla hry v projektové dokumentaci.

Konec jednostupňové dokumentace je tady a vy musíte být připraveni.

Tento článek vám pomůže zorientovat se v nových požadavcích, aby váš projekt rodinného domu či rekonstrukce dopadl dobře.

Na začátek si musíme říct, co byla jednostupňová dokumentace.

Byl to jeden projekt, který sloužil jak pro vydání stavebního povolení/ohlášení stavby (dnes se tomu říká povolení stavby), tak pro provádění stavby.

V jednom projektu bylo zahrnuto všechno v detailním provedení.

Pro investora to znamenalo kratší čas vyhotovení dokumentace a menší náklady na projekt, protože nemusel investovat do dvou projektových dokumentací zvlášť. Dokumentaci menších staveb (například rodinných domů) jsme v minulosti často nerozdělovali.

Byli dokonce i takoví borci, kteří postavili dům jenom podle základního projektu pro stavební povolení/ohlášení stavby a dokumentaci pro provádění stavby nepotřebovali. Respektive ji nechtěli, aby ušetřili na projektu.

Dnešní realita výše popsaný postup již neumožňuje.

Dvoustupňová dokumentace je nový koncept, který jasně odděluje fázi povolení stavby (v minulosti stavební povolení/ohlášení stavby) a provádění stavby.

Investoři, kteří si myslí, že obejdou systém a projektant jim vypracuje levnější projekt pro povolení stavby bez dokumentace pro provádění stavby, neobstojí.

Projektant, který vám vypracuje projekt pro povolení stavby bude také zodpovědný za projekt pro provedení stavby a kontrolu realizace stavby.

Klíčem k úspěchu je kvalitní příprava a spolupráce s dobrými odborníky, kteří se umí orientovat v nové legislativě.

Věřte mi, že výhody dvoustupňové dokumentace oceníte zejména při změnách během realizace stavby.

Představte si, že plánujete dovolenou. Nejprve získáte „povolení k cestě“ (víza, letenky), pak řešíte detaily ubytování a aktivit. Podobně funguje i nový systém dokumentace.

Obáváte se, že nový systém prodlouží a prodraží váš projekt?

Z mého pohledu máte částečně pravdu.

Na jedné straně ušetříte nějaký čas na přípravě první části dokumentace pro povolení stavby, protože má jednodušší formu než v minulosti. Kontinuálně s vyřízením povolení, které by mělo trvat kratší dobu se připraví dokumentace pro provádění stavby.

Na druhé straně bude cena kompletní dokumentace v součtu obou fází vyšší. To proto, že obsah, rozdělení a forma kompletní dokumentace je podrobnější, což má za následek navýšení času, který stráví projektant na vašem projektu. 

Když že se projektová dokumentace rozdělí na projekt povolení stavby a projekt provádění stavby, i cenová nabídka od projektanta by měla byt rozdělena podrobnějí, a to na:

Chcete získat povolení stavby co nejrychleji?

Potřebujete hladký přechod mezi dokumentací pro povolení a provádění stavby?

Mám pro vás řešení.

Strategie pro urychlení povolení záměru:

Tipy pro efektivní přechod mezi fázemi:

S proaktivním přístupem a správnou strategií zvládnete nový systém levou zadní.

Dvoustupňová dokumentace je nový standard, který přináší výzvy i příležitosti. Klíčem k úspěchu je kvalitní příprava, spolupráce s odborníky a flexibilní přístup.

S novým stavebním zákonem uspějete, pokud budete proaktivní a přizpůsobíte se změnám.

Nejste si jisti, jak nový systém ovlivní váš konkrétní projekt?

Domluvte si se mnou odbornou konzultaci, kde vám pomohu zorientovat se v nových požadavcích a optimalizovat váš postup.

Kontaktujte mě ještě dnes a získejte náskok v přípravě vašeho stavebního projektu!

Share This