Věděli jste, že stavba domu podle projektových podkladů, které vyžaduje stavební úřad pro vydání stavebního povolení, je zbytečně drahá?

Možná si jako většina lidí myslíte, že jednodušší formu projektu rodinného domu, která slouží pro vydání stavebního povolení, můžete použít i pro realizaci stavby místo prováděcího projektu.

Vysvětlím vám, proč to není dobrý nápad.

V podstatě ji použít můžete, ale připravte se na to, že vám již tímto krokem utíkají peníze všemi směry.

Proč je prováděcí projekt rodinného domu důležitý a proč při výstavbě nestačí jenom projekt pro stavební povoleni? Rozdíl mezi projektem pro stavební povoleni a prováděcím projektem je v jejich detailnosti (podrobnosti).

Recept na dům

Prováděcí projekt obsahuje podrobně rozpracované konstrukční řešení, všechny detaily stavby a navíc ještě výkaz výměr a kompletní rozpočet.

Výkaz výměr je vlastně rozpočet na postavení rodinného domu bez cen a obsahuje soupis množství všeho materiálu a práce, které jsou nutné pro realizaci vaší stavby. Je to takový recept na dům.

Když do výkazu výměr doplní rozpočtář ceny za materiál a práci, vznikne skutečný rozpočet stavby.

Proto já všem svým zákazníkům doporučuji, aby si u mě nechali připravit prováděcí projekt.

Prováděcí projekt vám ušetří statisíce

Máte již pravomocné stavební povolení, našli jste si dodavatelskou firmu, která vám bude váš rodinný dům realizovat. Odevzdali jste jim základní projekt pro stavební povolení bez detailů a výkazu výměr.

Co se pak stane?

V dodavatelském rozpočtu na váš rodinný domek si mohou připočítat materiál, práci a jiné položky, které vy jako laik nedokážete uhlídat a překontrolovat.

Pak podepíšete s prováděcí firmou smlouvu a budete se divit, jak často budete slýchat větu:

„Nebylo to v projektu.”

Uslyšíte ji pokaždé, když se bude firma snažit navýšit cenu za realizaci vašeho rodinného domu, která by v prováděcím projektu byla řešena o mnoho lépe a levněji. Taková je bohužel realita dnešní doby v Čechách a takhle již doplatilo mnoho lidí.

Roky praxe mě dovedly k poznání, že když se stavba provádí podle projektu pro stavební povolení, celkové náklady jsou zhruba o 15 % vyšší než původní plán. Při realizaci domu podle prováděcí dokumentace je rozdíl konečné ceny kolem 3 %.

Pojďme počítat spolu:
Předpokládaný náklad stavby v projektu pro stavební povolení 7.500.000. –
Cena celkové stavby dle projektu pro stavební povolení 8.155.000. –
Cena celkové stavby dle prováděcí dokumentace 7.620.000. –
Rozdíl  535.000. –

Nebylo by lepší připlatit si za prováděcí projekt než nesmyslně doplácet při realizaci rodinného domu?

Do prováděcího projektu se skutečně vyplatí investovat.

Závěr

Hledáte pro novostavbu nebo rekonstrukci rodinného domu spolehlivého projektanta, který vám připraví kvalitní prováděcí projekt?

Ozvěte se mi a společně můžeme začít pracovat na vašem vysněném bydlení.

 

Share This