Název tohoto článku jsem si nezvolila náhodně. Nehledejte v něm, prosím, averzi vůči architektům. S pár architekty spolupracuji již několik let a jejich práci si skutečně vážím, ale určitě stojí za zmínku fakt, že hodně zákazníků se dlouhodobě neví rozhodnout, zdali mají pro návrh architektonické studie svého rodinného domu oslovit architekta, nebo se hned obrátit na projekční kancelář.

Architektonická studie je jednou z nejdůležitějších částí projektu, protože na základě architektonické studie se bude dále vyvíjet projektová dokumentace pro stavební povolení a následně prováděcí dokumentace rodinného domu. To, jak bude váš vysněný rodinný dům vypadat dispozičně i zvenčí, řeší právě architektonická studie. Součástí architektonické studie je i externí 3D vizualizace rodinného domu.

Protože se nacházíte na stránce projekční kanceláře, budu se více přiklánět k faktům, které poukazují na to, že je lepší vypracovat architektonickou studii projekční kanceláři. Ale pozor, je tu jedna důležitá věc, na kterou nesmíme zapomenout! Ne každý projektant má estetické cítění pro architekturu. Proto když vidíte, že domy, které navrhoval projektant před vámi, u vás vyvolaly pocit ošklivosti, raději se obraťte na architekta.

Když jste měli štěstí, a projekční kancelář navrhovala v minulosti pěkné domy nebo stavby, tak u ní zůstaňte. Důvod je prostý. Projektant, který vám v další fázi bude připravovat projektovou dokumentaci pro stavební povolení, bude architektonickou studii vašeho rodinného domu navrhovat tak, aby byla i realizovatelná. Na to, bohužel, nemalé množství architektů zapomíná a v současné době je „amatérských architektů“ více a více.

Zabývají se především „hmotou domu“ a tím, jak bude dům vypadat, no nemají dostatečnou představu o skutečném konstrukčním návrhu domu a konstrukci jako takové. Jednoducho řešeno, aby to, co navrhli, se dalo i postavit! Architektonická studie rodinného domu nemá být jenom uměním. Uměním bude, když se bude dát dům bez problémů postavit.

Před rokem jsem připravovala projektovou dokumentaci rodinného domu na základě architektonické studie, kterou navrhnul architekt. Na tom by nebylo nic zvláštního, protože když architekt navrhne dům, stavební inženýr – projektant udělá projekt. Zvláštní bylo to, že dům neměl žádnou nosnou zeď, nebo sloup, které by vytvořily nosný systém domu.

Architekt, jako autor architektonického návrhu, si striktně trval na svém řešení a nechtěl připustit žádnou jinou konstrukční možnost, než svou vlastní. Zajímalo ho více to, že se mu zmenší o 5 cm interiérový prostor domu, než to, že potřebujeme vytvořit staticky nosný systém, aby se dal dům vůbec postavit.

Jenom pro upřesnění, jeho nosné zdi měly být sádrokartonové příčky s tloušťkou 100 mm. Nechci říct, že se nosný systém do něčeho, co je 100 mm tlusté nedá navrhnout, ale pro klientku by to znamenalo navýšení nákladů na výstavbu.

Paní, pro kterou se dům řešil, byla z této situace tak nešťastná (přicházela o značné množství peněz jenom tím, že architektonická studie se od jejího prvotního rozpočtu na výstavbu odlišovala o více než 100%), že s architektem musela přerušit spolupráci a nechala mu autorské právo na jeho architektonickou studii. Připravila se jí pak nová architektonická studie, která byla konstrukčně realizovatelná a dům je v současné době ve výstavbě bez sebemenších problémů.

Share This