Jak jsem již zmínila v prvním dílu tohoto pořadu o rekonstrukci rodinného domu, majitelé se také rozhodli pro razantní rekonstrukci celé střechy, přesněji řečeno, její kompletní výměnu. Nosné prvky krovové konstrukce staré střechy nevyhovovali jejímu dalšímu využití, prvky byly poddimenzovány a napadeny roztoči. I když jsme se snažili najít řešení, jak některé prvky zachovat, připadala v úvahu jenom jejích kompletní výměna – nová krovová soustava.

Na to, aby se střecha mohla vyměnit, bylo zapotřebí zbourat starou konstrukci střechy včetně štítové zdí a udělat kolem domu nový obvodový nosný železobetonový ztužující věnec.Sklon střechy jsme přizpůsobili tomu, že majitelé nepředpokládají další využití podstřešního prostoru v budoucnu, proto zadní část střechy je sedlová s nižším sklonem.

Člověk nikdy neví na sto procent, jak se časem změní jeho názor, a tak jsme přizpůsobili skon i velikost přední části střechy tak, aby se v budoucnu mohla v tomto prostoru vytvořit menší bytová jednotka.

Jako střešní krytinu jsme společně vybrali přírodní barvu pálených tašek Tondach Bravura, které ne jenom, že esteticky dobře vypadají, no jejich cena je v poměru ke kvalitě moc přijatelná. Pomalu ale jistě se přibližujeme k prvotní vizi o celkové rekonstrukci.

Rodinný dům byl v 50. letech minulého století, jak to bylo v tom čase zvykem, postaven na hranici pozemku se sousedem. Proto jsme museli vymyslet konstrukci střechy a odvodnění střechy z pravé strany domu tak, abychom nepřekročili hranici našeho pozemku, a aby střecha nezasahovala k sousedům. Zvolili jsme variantu, která byla jako konstrukční detail o něco složitější, no s pomocí odborníků se tento detail udělal konstrukčně správně – nástřešní žlab.

U této rekonstrukce střechy jsem se znovu přesvědčila, že investice do kvalitní tesařské a pokrývačské firmy, kterou Vám doporučí výrobce kvalitních střešních tašek, se skutečně oplatí investovat.

Share This