Za období posledního roku jsem se setkala se třemi případy, kdy sousedé neskutečným způsobem zkomplikovali život investorům, kteří si chtěli postavit novostavbu rodinného domu, nebo zrekonstruovat starší rodinný dům.

Toto téma se mi zdá být skutečně aktuální a rozhodla jsem se o něm napsat, protože vím, že mnozí si před koupí pozemku pro výstavbu, nebo před koupí staršího rodinného domu před rekonstrukcí vůbec neuvědomují jeden důležitý fakt. A to, že zjištění informací o sousedovi, který by měl vedle nich bydlet po dobu pár desítek let, může skutečně zavážit v jejich rozhodnutí, zdali pozemek nebo nemovitost skutečně koupit, nebo se raději vyhnout dlouholetým sporům a ztrátě nervů.

První případ se stal mému velice dobrému příteli, kterému jsem dělala projekt větší rodinné vily. Z hlediska stavebního zákona a vyhlášky bylo vše v pořádku a stavební úřad vydal stavební povolení. To ale nenabylo právní moci, protože jeden soused se odvolal na krajský stavební úřad s připomínkou, která byla skutečně zajímavá. Nesouhlasil s malými okny umístěnými na straně rodinného domu, která sousedila s jeho pozemkem, protože si myslel, že mu investor bude přes ty malé okna šmírovat do pokojů a on ztratí své soukromí.

Krajský stavební úřad mu zaslal odpověď, že při vydání stavebního povolení bylo postupováno správně a při výši parapetu 1800mm a výši oken 600mm, které mají kromě jiného neprůhledné sklo, není možné „šmírovat do pokojů“. Soused i tak nesouhlasil a celou věc podal na soud. Během pojednávání přinesl petici všech sousedů ze stejné ulice, že mají s „nakukáním“ stejný problém (i když jsou ve vzdálenosti možná 100m od předmětného rodinného domu). Soud jeho stížnost zamítl jako neopodstatněnou a stavební povolení nabylo právní moci.

Můj přítel byl touto situací po dvou letech stížností, soudů, úřadů a petice celé ulice tak dotčen, že se nakonec rozhodl pozemek prodat i se stavebním povolením na výstavbu rodinného domu a koupil si pak pozemek nový. Nechtěl ztrácet roky svého života vedle takových lidí.

Druhý, stejný případ se stal jinému klientovi, kde se taky odvolával soused, protože se mu nelíbilo umístnění jímky na pozemku investora. Prý bude každý den cítit zápach z jímky ve své kuchyni. Zajímavé na tom je to, že on má kuchyň situovanou úplně na opačné straně svého rodinného domu cca 20m od jímky a kuchyň vůbec nesousedí s předmětným pozemkem. Soused se taky odvolal, no krajský stavební úřad jeho žádost zamítl a stavební povolení nabylo právní moci. I když má investor velké potíže se sousedem během výstavby, kterého chování je nelidské a nedůstojné, investor se nevzdává a svůj rodinný dům chce dokončit.

Třetí případ, který se týká rekonstrukce rodinného domu situovaného na hranici pozemku, je taky dost zajímavý a více se o něm dozvíte příště, protože je to na delší vyprávění.

Možná si teď říkáte, že výběr souseda není tak důležitý. No co v případě, že si koupíte starší rodinný dům na hypotéku, máte v plánu celkovou rekonstrukci, kterou chcete dokončit do 6 měsíců, protože pak už bude na světě Váš potomek a Vám se celý proces stavebního povolení zastaví možná na období jednoho a půl roku, protože je soused nepřizpůsobivý? Platíte vysokou hypotéku, ztrácíte drahocenný čas, nebydlíte v domě, protože není obyvatelný a vyžaduje rekonstrukci a soused se Vám za zády směje a klidně si počká i na soud, jenom aby měl pravdu.

Share This