V několika článcích  vám napíšu, jak probíhala rekonstrukce jednoho staršího rodinného domu.

Majitelé dům zdědili v čase, kdy by prodej této nemovitosti by nepřinesl skoro žádné extra investice. Pár let se v domě řešili jenomo urgetní opravy, které nevedli k žádnému posunu. Proto se rozhodli pro razantní krok – celkovou rekonstrukci rodinného domu. Chtěli, aby alespoň z části zůstalo v rodině to, co se dlouhá léta budovalo a „přesouvalo“ z generace na generaci.

Rodinný dům byl postaven v 50. letech minulého století. Je vidět, že předešlí majitelé dům stavěli krok za krokem, rok za rokem podle toho, jak jim přibývali peníze. Nejprve postavili přední část domu, následně po pár desítkách let přistavili zadní část domu. Nosná konstrukce domu je z plných pálených cihel.  Dům naštěstí nevykazuje žádné statické změny, které by naznačovali nemožnost celkové rekonstrukce.

V první fázi chtěli majitelé domu udělat jenom rekonstrukci interiéru, ale s přibývajícími změnami jsme společně došli k závěru, že bude lepší kompletně vyměnit i celou střechu, která byla ve více než dezolátním stavu, a také kompletně zrekonstruovat a zateplit fasádu domu. Postup rekonstrukce byl trochu netypický – nejprve proběhla rekonstrukce vnitřních prostor a pak střechy, no vycházelo to z vývoje všech rozhodnutí majitelů.

Stará dispozice rodinného domu nebyla na první pohled špatná. Skutečně si tento dům dispozičně žádal jenom menší změny, které by přispěly k většímu komfortu jeho užívání. Jak vidíte na obrázku, zvětšila se koupelna na úkor staré kuchyně a majitelům přibyla krásně velká komora, přidala se venkovní terasa. Další tři pokoje zůstaly dispozičně beze změn, ale zvětšili jsme okenní i dveřní otvory, některé otvory jsme zazdili. Majitelé tak dostali změněnou dispozici, kterou tvoří zádveří, dva velké pokoje, chodba, velká koupelna s WC, samostatná kuchyň, komora, větší obývací pokoj a venkovní terasa přístupná z kuchyně i obývacího pokoje.

Když si někdo myslí, že u starého rodinného domu se řešili jenom menší dispoziční změny, tak se mýlí. Tento dům neměl žádný podkladní beton pod podlahou (typické řešení starých domů), žádnou hydroizolaci proti zemní vlhkosti, staré rozvody vody, kanalizace, topení a elektřiny. Vše se vyměnilo za nové a kvalitní materiály. V současné době je vnitřek domu ve stavu dokončování, ale ne úplného, protože se rekonstruuje střecha. Až po kompletním „uzavření“ domu novou střechou se na jar příštího roku bude pokračovat v dokončování interiéru a zateplení celé fasády.

Share This