V pár článcích mého blogu vám napíšu, jak probíhá v současné době rekonstrukce jednoho staršího rodinného domu na Slovensku.

Majitelé dům zdědili v čase, kdy by prodej takové nemovitosti přinesl maximálně tak investice, které se za pár let vrazili do menších urgentních oprav, proto se rozhodli pro razantní krok – celkovou rekonstrukci rodinného domu a následný pronájem nemovitosti, aby aspoň z části zůstalo v rodině to, co se dlouhé léta budovalo a „drželo“ pro další generace.

 Stav fasády před rekonstrukcí

Vizualizace nového stavu

 Zmíněný rodinný dům byl postaven v 50. letech minulého století, kde je krásně vidět, že předešlí majitelé tento dům tvořili krok za krokem, rok za rokem podle toho, jak přibývali peníze. Nejprve postavili přední část domu, následně po pár desítkách let přistavili zadní část domu. Nosná konstrukce domu je z plných pálených cihel a dům naštěstí nevyžaduje žádné statické změny, které by naznačovali nemožnost celkové rekonstrukce.

V první fázi chtěli majitelé domu (ve kterém již dlouhé roky nikdo nebydlí) udělat jenom rekonstrukci interiéru, no s přibývajícími změnami jsme společně došli k závěru, že bude lepší kompletně vyměnit i celou střechu, která byla ve více než v dezolátním stavu, a také kompletně zrekonstruovat a zateplit fasádu domu. Postup rekonstrukce byl trochu netypický – nejprve rekonstrukce vnitřních prostor a pak střechy, no vycházelo to z vývoje všech rozhodnutí majitelů.

Stará dispozice rodinného domu nebyla na první pohled špatná. Skutečně si tento dům dispozičně žádal jenom menší změny, které by přispěly k většímu komfortu jeho užívání. Jak vidíte na obrázku, zvětšila se koupelna na úkor staré kuchyně a majitelům přibyla krásně velká komora, přidala se venkovní terasa. Další tři pokoje zůstaly dispozičně beze změn, no zvětšili jsme okenní i dveřní otvory, některé otvory jsme zazdili.

Majitelé tak dostali změněnou dispozici, kterou tvoří zádveří, dva velké pokoje, chodba, velká koupelna s WC, samostatná kuchyň, komora, větší obývací pokoj a venkovní terasa přístupná z kuchyně i obývacího pokoje.

Když si někdo myslí, že u starého rodinného domu jsme v interiéru řešili jenom menší dispoziční změny, jako bourání příček, tak se mýlí. Tento dům neměl žádný podkladní beton pod podlahou (typické řešení starých domů), také žádnou hydroizolaci proti zemní vlhkosti, staré rozvody vody, kanalizace, topení a elektřiny. To vše se konstrukčně řešilo a vyměnilo za nové a kvalitní materiály.

V současné době je vnitřek domu ve stavu dokončování, no ne úplného, protože se rekonstruuje střecha. Až po kompletním „uzavření“ domu novou střechou se na jar příštího roku bude pokračovat v dokončování interiéru a v zateplení celé fasády.

Share This