Hodně často se setkávám se zákazníky, kteří chtějí obratem, po telefonu slyšet, kolik jich bude stát projekt rekonstrukce rodinného domu. Bohužel je musím pokaždé zklamat, protože stanovit cenu projektu rekonstrukce rodinného domu není vůbec tak snadné a nedá se vyčíslit, když nemáme dostatečné informace.  Projektant nemůže, bez předešlé obhlídky, zjištění technického stavu domu a poznání kompletní představy investora, určit cenu projektu rekonstrukce úplně přesně.

Je velký rozdíl v ceně projektu, když se rekonstrukce jedná například jenom zateplení fasády a výměny oken, nebo když se rekonstrukce týká kompletní „předělávky domu“, nebo když se bude něco přistavovat, nadstavovat, měnit střecha a podobně.

Před tím, než se rozhodnete oslovit kteréhokoliv projektanta, ohledně ceny projektu rekonstrukce vašeho rodinného domu, měli byste mít připravené odpovědi alespoň na tyto základní otázky, aby vám mohl stanovit předběžnou cenu projektu:

  1. Jak starý je rodinný dům, který se bude rekonstruovat?
  2. Jaká je vaše přesná ideová představa o rekonstrukci?
  3. Co od rekonstrukce očekávám?
  4. Jaká je zastavěnost mého domu a kolik má pater?
  5. V jakém stavu jsou stávající přípojky?
  6. V jakém stavu jsou rozvody v domě? Jsou stávající, staré?
  7. Bude se jednat o celkovou rekonstrukci, nebo jenom o změnu části domu?
  8. Budete chtít něco nadstavovat nebo přistavovat?
  9. Bude se měnit celková dispozice domu k lepšímu využití všech prostor?
  10. Kolik peněz jste ochotní do rekonstrukce investovat?

Projektant Vám určitě bude klást více otázek, no když budete mít odpovědi připravené alespoň na tyto otázky, ulehčíte mu práci a cenovou nabídku na rekonstrukci rodinného domu dostanete rychleji a bude přesná.

Moje kolegyně se jednou dostala do nepříjemné konfrontace s pánem, který ji do telefonu zvýšeným hlasem sdělil: „Co jste to za amatérskou projektantku, že mi ani neumíte říct cenu za projekt rekonstrukce mého domu?“

Jako projektanti můžeme být perfektní, no cena rekonstrukce rodinného domu se skutečně stanovit přesně po telefonu nedá. Ani vy, ani projektant se určitě nechcete dostat do situace, že se pak cena za Váš projekt nepříjemně navýší jenom proto, že Vám se zdálo, že střecha to ještě pár let vydrží (tak jste to projektantovi sdělili do telefonu), no projektant na obhlídce usoudil, že střecha nové obytné podkroví, které tam chcete, staticky vůbec neunese a cena projektu se najednou navýší o pár desítek tisíc korun.

Dejte projektantovi alespoň šanci, ať se na dům přijde osobně podívat, dozvědět se o domě více a cenu Vám sdělí po obhlídce. Kvalitní projekční kancelář si za výjezd a hodinovou konzultaci na místě domu určitě nic účtovat nebude.

Share This