Tématu výběru projektanta se podrobně věnuji v e-booku 10 kroků, jak si vybrat toho pravého projektanta pro svůj dům.

Můžete si ho stáhnout zdarma zde. Je tam hodně konkrétních informací o tom, čemu byste měli věnovat největší pozornost, abyste se pro projektanta rozhodli správně a spolupráce postupovala hladce.

Před stažením si přečtěte ještě jeden můj názor, který popisuji v tomto článku. Výběr správného projektanta totiž může značně ovlivnit kvalitu dodaného projektu.

Během své projekční praxe jsem se setkala s množstvím projektantů a mohla je porovnat nejen po stránce odborné, ale i po stránce lidské.

Nemyslím tím jenom projektanty pozemních staveb a architekty, kteří zastřešovali projekty. Myslím i  projektanty, říkáme jim „profesanti“, kteří připravovali dílčí části projektu.

To jsou například zdravotechnici (rozvod vody a kanalizace), elektrikáři, energetičtí specialisté, požárníci, statici atd.

Investor během spolupráce většinou nepřichází s profesanty do přímého styku, ale vše řeší s hlavním projektantem, který zastřešuje projekt. Ten zodpovídá za projekční výstup profesantů a koordinuje je mezi sebou. Celkově jich do projektu rodinného domu vstupuje asi 10.

Jak bych ohodnotila projektanty dnešní doby

Stejně tak, jako mezi lidmi najdete velkou škálu charakterů, i mezi projektanty je hodně zodpovědných, ale i nezodpovědných osob.

Troufám si říct, že poměr první a druhé skupiny je 40:60. Je to moje vlastní měřítko, někdo jiný by to možná měřil jinak. Pro každého má spolupráce jinou porovnávací škálu.

Možná i tím, že si hodně zakládám na vynikající spolupráci, je moje škála o něco striktnější.

Pro mě je během spolupráce s profesanty hodně důležitá nejen jejich odbornost, ale i komunikace, férovost, dodržování termínů a vstřícnost. Když něco potřebuji vyřešit, jsou mi k dispozici a vím, že se na ně můžu spolehnout.

Většinou uzavírám dlouhodobé spolupráce, protože pak mám vždy po ruce lidi, které už znám a věřím jim. Ale někdy se mi stane, že potřebuji využít služby nového profesanta.

Co musím udělat, abych u profesantů nezakopla

Pokud profesanta neznám, musím si spolupráci s ním nejprve oťukat, abych mohla s určitostí říct, že se mi vyplatí s ním spolupracovat i nadále.

U každé nové spolupráce si nechávám časovou rezervu pro případ, že profesant nedodrží slíbený termín, aby jeho chování nepoškodilo investora a termín odevzdání projektu.

Může se totiž stát, že profesant hned od začátku reaguje s velkou prodlevou, nebo dokonce nekomunikuje vůbec a nedodržuje dohodnuté termíny. Nejprve ho na to párkrát upozorním a po třetím napomenutí ukončuji spolupráci.

Už jsem se poučila, že u některých lidí bych mohla upozorňovat donekonečna a jim to jde jedním uchem dovnitř a jedním ven.

Proč o tom píšu?

Představte si situaci, že poptáte projektanta na projekt rodinného domu. Spolupráce bude probíhat na začátku moc dobře, ale pak se to někde zasekne a termín odevzdání se nedodrží.

Čekali jste pár měsíců na projekt a těsně před odevzdáním se dozvíte, že ještě nejsou hotové některé profese projektu. To jsou ty částí, které dělají profesanti.

Vy jste si vybrali pro spolupráci hlavního projektanta, kterému jste důvěřovali, ale už nevidíte pozadí jeho spolupráce s dílčími profesanty.

Mohl se klidně dostat do situace, že začal spolupráci s někým novým, kdo se mu neosvědčil, teď musí rychle hledat někoho dalšího a bohužel si nenechal časovou rezervu pro případ, že by spolupráce nedopadla.

Když mu vypadnou například 3 profesanti najednou, je doslova v maléru, protože bez nich nemůže udělat celkovou koordinaci práce a projekt tím pádem začne stagnovat.

Jaká rada pro vás z toho plyne?

Vždy se před zahájením spolupráce ptejte projektanta na to, zda má stálé profesanty, nebo od zakázky k zakázce. To druhé znamená, že pokaždé zkouší nové profesanty, a vybírá ty, kteří mu dají nejnižší cenu. V tomto případě se spolupráce může snadno zaseknout na nedodržení termínu a špatné komunikaci.

Pokud dlouhodobě spolupracuje se stejnými profesanty, máte větší šanci, že spolupráce dopadne dobře.

Teď odbočím od profesantů a vrátím se znovu k všeobecné spolupráci s projektanty.

Proč není projektant jako projektant?

Čím to je, že jedni zákazníci najdou dobrého projektanta a jiní se během spolupráce s projektantem jenom stresují, nic nejde podle plánů, projektant neodevzdává podklady včas, zatajuje se, nezvedá telefony atd.?

Dle mého názoru to záleží na dvou hlavních faktorech

  • lidský faktor – jak projektant zvládne odhadnout svoje schopnosti, časové možnosti a nakolik dělá svou práci rád (to ale na první pohled nezjistíte)
  • odbornost – projektant s dlouholetou praxí ví, co si může a nemůže vůči zákazníkovi dovolit, a umí perfektně koordinovat celý projekt. Není to projekční ucho, které bude dělat svou práci na kvantitu místo kvality, a nebude mu jedno, když nedodrží termín.

Chcete svůj projekt rodinného domu svěřit do rukou kvalitního projektanta?

Nechcete spoléhat na náhodu a riskovat, že se něco pokazí?

Jako projektantka působící v Praze a celém Středočeském kraji vám nabízím vše, co by mělo být při poskytovaní kvalitních projekčních služeb v dnešní době samozřejmostí.

Kontaktujte mě prostřednictvím poptávkového formuláře a společně uvidíme, co pro vás můžu udělat.

Share This