S dotazem, zdali je lepší vydat se cestou dřevěné stavby domu, nebo cestou zděného domu, se setkávám během konzultací hodně často. Zákazníci se ptají na můj názor a chtějí vědět, zdali se dřevostavba skutečně finančně vyplatí.

Jak to vnímám ze svého odborného pohledu já?

Možná vás zklamu, když vám řeknu, že neexistuje úplně jednoznačná odpověď. I když moje odpověď se teď možná přikloní jenom na jednu misku vah.

Já osobně jsem více nakloněná zděným stavbám kvůli svému vnitřnímu přesvědčení. Když už stavím dům i pro další generace, měl by být kvalitní a měl by přežít ještě i moje děti.

U dřevostaveb, kterých se rodí všude kolem jako máku, nejsem zatím na 100 % přesvědčená, že budou mít životnost delší jak pár desítek let.

Už vidím prodejce dřevostaveb, jak se jim teď zvedá adrenalin v krvi a budou svatosvatě tvrdit, že dřevo přece může vydržet déle než cihla.

Ano, může vydržet déle!

Ale jenom když je to dřevo, které prodáváte pro realizaci dřevostaveb, skutečně kvalitní, a není to šmejd, jak jsem už bohužel několikrát viděla.

Jaký je hlavní důvod, že chcete dům jako dřevostavbu?

Toto je první otázka, kterou byste si měli položit ještě před tím, než se definitivně rozhodnete pro dřevostavbu.

Protože když je vaší prioritou číslo jedna ekologičnost, asi nebudete chtít dřevostavbu s „umělou tepelnou izolací“ mezi konstrukcí.

Nebo ano?

Když bude vaší prioritou rychlost realizace domu, protože vás tlačí čas, asi nepůjdete do dřevostavby svépomocí. Pravděpodobně se rozhodnete pro systémové řešení (přijde firma, za pár dnů zmákne dřevostavbu a já bydlím).

Co bych udělala já?

Kdybych se já osobně měla rozhodnout pro dřevostavbu a neměla bych žádnou jinou možnost, šla bych do ní cestou kompletního ekologického řešení. Protože ekologičnost by byl můj nejsilnější argument.

Cena?

Životnost?

Ne rychlost provedení, ale ekologičnost!

Nešla bych do systémové dřevostavby, ani do řešení, že mám nosnou konstrukci ze dřeva a mezi dřevem „umělou“ tepelnou izolaci. Vybrala bych si kompletně ekologicky řešený dřevodům.

Všechny prvky dřevostavby (od největšího kousku po nejmenší) bych si dala navrhnout projektantem a udělala si dřevodům „svépomocí s tesařem“ tak, abych ještě před montáží dřevěných prvků měla jistotu, že každý kousek dřeva je kvalitní, dostatečně suchý a připravený k tomu, aby přežil i další generace.

Nechtěla bych, aby tento článek vypadal tak, že zavrhuji dřevostavby. Co ve mně jenom rezonuje nejvíce, je nízká kvalita dřeva, se kterou se na trhu setkávám.

Na jeden z příkladů, jak to vypadá, když se rozhodnete stavět dřevodům svépomocí, se můžete podívat v dalším článku.

Nebo už máte jasno ve svém rozhodnutí a nutně se potřebujete poradit, zdali je vaše představa rodinného domu realizovatelná?

Můžeme se vidět na společné konzultaci.

Share This