Projekty rekonstrukcí domů patří mezi moje oblíbené. Jsem hluboce přesvědčená, že co by se mohlo zachovat pro další generace, by se zachovat určitě mělo.

A to i v rodinných domech.

Svým zákazníkům se snažím připomínat, že dům, který chtějí zrekonstruovat, má nějakou historii. Má svůj příběh, genia loci, energii, a to byste mu neměli vzít.

Když nejde zachovat starší konstrukci (protože se ze starého domu má stát dům moderní a jednoduše to není možné), tak je na místě popřemýšlet alespoň o renovaci pár kusů staršího nábytku, které k domu patřily po dlouhá léta. Tímto krokem můžete alespoň částečně propojit historii domu s novým řešením.

Nejsem zastáncem bourání domů!

Když během konzultací vidím alespoň 50% potenciál k rekonstrukci domu, tak se snažím zákazníky k rekonstrukci nasměrovat a být jim nápomocná i s projektem.

Je pravdou, že některé staré domy jsou ze statického hlediska nevhodné k obývání, a jiná cesta, než demolice, neexistuje. Ale hodně starších domů je možné zachránit a zrekonstruovat k nepoznání.  Vyžaduje to čas, peníze, kvalitní projekt a trpělivost.

Rekonstrukce domu bude záležet hlavně na vašich financích, protože jak je dobře známo, zrekonstruovat dům je většinou dražší než postavit nový.

Když už přistoupíte k rekonstrukci domu a dáte si udělat projektovou dokumentaci, může se nakonec stát, že začnou proti sobě stát tři světy:

  • svět vás, jako zákazníka, protože vám na domě záleží a chcete ho zrekonstruovat,
  • svět projektanta, který celkovou rekonstrukci domu navrhne a podepíše, že je možná,
  • svět prováděcí firmy, která by měla dům rekonstruovat, ale moc se ji do toho nechce.

Proč o tom píšu…

Realita dnešních firem

Párkrát jsem byla hodně zklamaná tím, jak dopadly rekonstrukce domů, na které jsem dělala podrobně zpracované projekty. V obou případech se stalo to, že žádná prováděcí firma nechtěla dům zrekonstruovat. Rekonstrukce se jim zdála hodně obtížná, pracná a časově náročná.

Ne že by rekonstrukce nebyla možná, nebo byl dům ze statického hlediska špatný, ale jednoduše se jim jevila jako neefektivní krok. Otázkou je, pro koho neefektivní.

Když se začne jednat o pracnost a čas, které mají dopad na výdělek realizačních firem, začne tady hrát velkou roli tlak na zákazníka:

„Buď to uděláme, ale bude vás to stát neskutečné peníze, nebo to neuděláme vůbec, protože bychom ztratili hodně času na zbytečných detailech. Nejefektivnějším řešením bude, když dům zbouráme a postavíme vám nový.“

A to se stalo v obou případech mých projektů. Došlo ke kompletní demolici domů jenom proto, že investoři byli zatlačeni do kouta. Nepomohly už žádné moje argumenty, že rekonstrukce je možná, a to i za dobré peníze.

Do dnešního dne jsem přesvědčená, že k rekonstrukci domů mohlo bez problémů dojít. Problém byl jenom ve špatném výběru realizační firmy.

Co prováděcí firmy většinou neřeší

U domů, které se dědí z generace na generaci, je někdy pro majitele hodně emočně náročné přistoupit k bourání.

A toto si prováděcí firmy neuvědomují!

Neřeší to, že v domě žila po dlouhá léta babička, po které vnučka zdědila dům a připomíná jí její šťastné dětství.

Neřeší, že dům je jedinou vzpomínkou na rodiče, kteří dům stavěli i pro své děti a vzájemně si slíbili, že v domě budou vyrůstat jejich vnoučata.

A víte, proč to neřeší?

Protože jim (čest výjimkám) nejde o vás, ale o výdělek. Rychle zbourat, rychle postavit nové, zaplatit a odejít. Prováděcí firma, které na vás bude záležet, udělá vše proto, abyste byli spokojeni.

Skepticky se teď usmíváte, že takové firmy neexistují?

Dle vlastní zkušenosti s rekonstrukcí domu vám můžu garantovat, že je najdete a není jich málo!

Rada na závěr

Když si před rekonstrukcí pozvete odborníka, který zhodnotí, že dům má potenciál k rekonstrukci, jste na dobré cestě. Projektant, který se vyzná ve svém oboru, vám bude umět přímo a na rovinu říct, kolik peněz vás bude rekonstrukce stát a zda je vůbec reálná.

Připravte se také na to, že najít správnou a férovou realizační firmu, která se nebude bát podle projektu váš dům zrekonstruovat, může být o něco náročnější.

Pozitivní informace na závěr: Taková firma se skutečně dá najít!

Ano, rekonstrukce stojí peníze. Ale když budete vědět předem, že částka bude vyšší a rekonstrukce zabere nějaký čas, tak až dojdete do cíle, budete spokojeni.

Podaří se vám nejenom zachovat dům, ale možná i vzpomínky, které se k nemovitosti váží a dělají váš život o něco krásnější.

Share This