
Blog

Vyhotovení samotné dokumentace není jednoduchá záležitost, jak se na první pohled může zdát. Bez dodržení platných předpisů, norem a zákonů je dokumentace pro stavební úřad nevyhovující. Každou projektovou dokumentaci, kterou chcete předložit stavebnímu úřadu, musí autorizovat projektant, který má na to příslušné oprávnění a bere za komplexnost a přesnost dokumentace zodpovědnost.
Projekt, jako obecně nazýváme projektovou dokumentaci, se nejčastěji v stavební praxi dělí na:
- DÚR – Dokumentace pro územní rozhodnutí – na základě této dokumentace vám stavební úřad vydá povolení k umístnění stavby na pozemek.
- DPS – Dokumentace pro stavební povolení – slouží k vydání stavebního povolení a vyhotovuje se na základě všech náležitostí vyhlášky č. 62/2013 Sb.
- DOS – Dokumentace pro ohlášení stavby – pro stavby, které nevyžadují stavební povolení, vyhotovuje se taktéž na základě všech náležitostí vyhlášky č. 62/2013 Sb.
- DZS – Dokumentace pro zadání stavby – je to projektová dokumentace, která slouží jako podklad pro výběrové řízení na dodavatele a stanovení ceny stavby.
- DPS – Dokumentace provedení stavby – podklad pro provedení stavby, bez ohledu na to, kdo bude budoucí dodavatel stavby. Je to detailní
- RDS – Realizační dokumentace stavby – podklad pro provedení stavby upravena pro dodavatele stavby dle jeho řešení, technologie a zpracování.
- DSPS – Dokumentace skutečného provedení stavby – zachycuje konečný stav zrealizované stavby.
V případě zájmu mě prosím kontaktujte prostřednictvím NEZÁVAZNÉ POPTÁVKY
Samotnému vyhotovení projektové dokumentace předchází delší konzultace projektanta s investorem, kde investor v první fázi předloží projektantovi svou detailní představu o budoucí stavbě. Na základě této představy a zhodnocení samotného pozemku vypracuje projektant investorovi možné varianty řešení a architektonický návrh stavby s 3D vizualizací. Již v této fázi má projektant jasnou konstrukční představu o stavbě, která je realizovatelná a ne jenom ideová. Až po definitivním schválení studie investorem přistupuje projektant k samotnému vyhotovení projektové dokumentace pro stavební úřad. Po odevzdání dokumentace stavebnímu úřadu a dotčeným orgánům pak projektant zapracuje jejich připomínky a zajistí požadované stanoviska těchto orgánů. Následuje schválení dokumentace stavebním úřadem a vydání stavebního povolení, po kterém může investor začít stavět.
Pro lepší představu, co vše obsahuje projektová dokumentace pro stavební povolení, uvedu příklad projektu rodinného domu:
- Průvodní zprávu
- Souhrnnou technickou zprávu
- Celkovou situaci stavby
- Koordinační situaci stavby včetně přípojek na pozemek
- Průkaz energetické náročnosti budovy
- Architektonicko-stavební řešení
- Stavebně konstrukční řešení
- Požárně bezpečnostní řešení
- Zdravotně technické instalace
- Vytápění
- Elektroinstalaci včetně hromosvodu
- Plynofikaci
Každý, kdo plánuje výstavbu nějaké stavby, by si měl uvědomit, že již výběrem projektanta ovlivňuje kvalitu budoucí projektové dokumentace. Podcenění projektu může vést v konečném důsledku k prodražení stavby, a také k nespočetným problémům během užívání stavby. Proto věnujte výběru projektanta adekvátní pozornost.