Blog

Na co si dát pozor u cenových nabídek od projektantů
Během své projekční praxe jsem se hodně často nechtěně dostala k cenovým nabídkám jiných projektantů, a to převážně v situacích, kdy se investor již vážně rozhodoval mezi spolupráci se mnou a jiným projektantem. Zákazník byl více nakloněn mému individuálnímu přístupu, celkové strategii spolupráce a příjemnému dojmu během schůzky, čeho se mu u konkurenční strany nedostávalo.

Kdy je spolupráce se zákazníkem nesložitější
Kolik lidí, tolik názorů.
Stejné platí i v projekci. Nikdy se nesetkám se dvěma stejnými zákazníky. Jednou je spolupráce více odlehčená, jednou složitější. Někdy potkám tak složitého zákazníka, že práce na jednom projektu mi ubere tolik energie, jako práce na třech odlehčených zakázkách najednou, kde jsou zákazníci více otevření diskuzi a vzájemné důvěře.

Projekty bungalovů
V současné době jsou projekty bungalovů nejrozšířenější variantou výstavby rodinných domů. Přinášejí možnost bydlení „ve vlastním“ i rodinám, kterých rozpočet na výstavbu se pohybuje v nižších cenových relacích.

Jak probíhá vzájemná spolupráce při architektonickém návrhu rodinného domu
Příprava architektonické studie, jinak řečeno architektonického návrhu je první, přípravnou fázi na cestě za vaším vysněným domovem. Již v této fázi se ozřejmí množství souvislosti, které budou mít dopad na budoucí přípravu projektu – pro územní rozhodnutí, ohlášení stavby/stavební povolení a prováděcí dokumentace.

Odborné stavebně-technické poradenství před koupi domu, bytu nebo pozemku
Pokud patříte mezi lidi, kteří se v oboru stavebnictví neorientují vůbec a nevědí, co vše by měli zvážit ještě před koupi staršího domu, bytu nebo pozemku, je lepší se obrátit na odborníka. Nemám teď na mysli odborníka v oblasti právního servisu, finančního poradenství nebo realit, ale odborníka v oblasti stavebnictví, který předem odhalí nedostatky nemovitosti nebo pozemku. Jde hlavně o to, abyste se vy, jako kupující, nedočkali nemilého překvapení, které může v budoucnu zkomplikovat Váš stavební záměr.

Architektonický návrh rodinného domu
Architektonický návrh se připravuje přesně podle požadavků klienta, jeho zvyků, osobnosti, profesního postavení, velikosti rodiny a podle toho, co při každodenním živote upřednostňuje.

Jak se stanovuje cena projektu rekonstrukce rodinného domu
Hodně často se setkávám se zákazníky, kteří chtějí obratem po telefonu slyšet, kolik jich bude stát projekt rekonstrukce rodinného domu. Bohužel je musím pokaždé zklamat, protože stanovit cenu projektu rekonstrukce rodinného domu není vůbec tak snadné a nedá se vyčíslit, když nemáme dostatečné informace. Projektant nemůže, bez předešlé obhlídky, zjištění technického stavu domu a poznání kompletní představy investora, určit cenu projektu rekonstrukce úplně přesně.

Frustrace z projektanta, nebo když projektant nesplňuje Vaše očekávání
V předešlém článku jsem se zmínila o tom, jak vidí možné komplikace se zákazníky projektanti a dnes bych ráda napsala o opačném názoru, a to když projektant neplní své povinnosti a zákazník se začíná cítit frustrovaný. Já osobně jsem se do situace, kdy by byl můj zákazník nespokojený s mojí prací a ukončil spolupráci zatím (naštěstí) nedostala, ale obrací se na mě hodně zákazníků, který si vůbec nevědí dát rady s jinými projektanty, a jejich spolupráce stagnuje.

Kdy se může spolupráce s projektantem zkomplikovat
Hesla „Můj zákazník, můj pán“ se snažím ve své praxi držet každý den. Nejsou to jenom slova, ale dobrá vizitka, že se jako projektant snažím v maximální míře respektovat názory a podněty svého zákazníka.

Nízkoenergetický nebo pasívní rodinný dům?
V dnešní době je zásadní otázkou, zda si nechat postavit nízkoenergetický nebo pasivní rodinný dům. Víte však, co tyto dva pojmy vlastně znamenají a čím se od sebe liší? Jaké mají výhody a zda se Vám je vůbec vyplatí postavit?

Když sousedské vztahy zkomplikují váš záměr – 2. část
V první částí vyprávění o sousedských sporech jsem se okrajově zmínila o problému sousedských vztahů domu postaveném na hranici pozemku, a teď bych ho ráda rozepsala. Mladý manželský pár si koupil starší rodinný dům na hranici pozemku s tím, že si ho zrekonstruují a budou v něm žít šťastně až navěky. Dům i pozemek se jim na začátku tak líbil, že vůbec neuvažovali o souvislostech, které jim stavba postavena na hranici pozemku a nepřizpůsobivý soused přinese.

Když sousedské vztahy zkomplikují váš záměr – 1. část
Za období posledního roku jsem se setkala se třemi případy, kdy sousedé neskutečným způsobem zkomplikovali život investorům, kteří si chtěli postavit novostavbu rodinného domu, nebo zrekonstruovat starší rodinný dům.

Projekt rekonstrukce rodinného domu
Když se rozhodnete pro rekonstrukci rodinného domu, měli byste mít dostatečnou informaci, co všechno by měl obsahovat projekt rekonstrukce.

Projekt zateplení rodinného domu
Důvod, proč se většina lidí rozhodne pro zateplení domu je na jedné straně potřeba rekonstrukce domu, na straně druhé snížení nákladů na energie a na straně třetí odstranění konstrukčních vad.

Rozdíl mezi individuálním a katalogovým projektem
Klienti si kladou otázku, proč by měli platit za individuální projekt, když můžou mít katalogový projekt. Nízká cena katalogového projektu láká zákazníky, podívejte se na rozdíly.

Potřebuji projekt domu
Rozhodli jste se postavit si novostavbu rodinného domu nebo rekonstruovat starší dům? Jednoduše potřebujete projekt domu?

Dřevodomy svépomocí – levně a kvalitně
Každým rokem přibývají všude kolem nás nové a nové dřevodomy. O dřevodomech píšou v časopisech jeden článek za druhým a firmy se doslova perou o získání zákazníka pro své systémové řešení.

Jak koupit starší dům (byt)
Koupě staršího bytu nebo rodinného domu je pro většinu z nás největší a nejdůležitější investicí v životě, proto by jí měla být věnovaná maximální pozornost.

Projekty novostaveb rodinných domů
Sen postavit si vlastní dům má dnes nejedna rodina.

Prováděcí projekt – ANO nebo NE?
Rozdíl mezi projektem pro stavební povoleni a prováděcím projektem je v jejich detailnosti (podrobnosti).

Jak odhalíte dobrého projektanta
Výběr projektanta na základě nejnižší ceny nemusí hned znamenat, že ušetříte, jak by se na první pohled mohlo zdát!

Projektová dokumentace pro stavební povolení rodinného domu není jenom náčrtek
Rozhodnutí postavit si vlastní dům nese se sebou věnování většiny vašeho volného času přípravní fázi, ještě před začátkem samotné realizace domu. Tato fáze, kromě jiného, zahrnuje přípravu projektové dokumentace pro stavební povolení.

Projekt atypického rodinného domu
Tento rodinný dům se vychyluje z normálu všední architektury, kterou vidíme denně vedle sebe, splňuje vše, co lidé k šťastnému a pohodovému životu v srdci přírody potřebují.

Projekty moderních novostaveb rodinných domů
Představte si moderní rodinný dům s velkými prosklenými stěnami na fasádě, jeho majitelé sedí na terase a v jednom momentu se venkovní žaluzie začnou pomalu zavírat bez toho, aby se k tomu majitelé přičinili. Tomuto říkáme inteligence moderního rodinného domu.

Projektová dokumentace
Souboru všech výkresů, plánů a nákresků, které budete potřebovat pro stavební úřad kvůli stavebnímu povolení na vaši stavbu, se odborně říká projektová dokumentace.

Projekt rekonstrukce bytu
Když se rozhodnete pro větší rekonstrukci bytu, měli byste mít informaci, zdali potřebujete k rekonstrukci projekt, nebo nikoliv.

Rekonstrukce rodinného domu – část 2.
Majitelé se také rozhodli pro razantní rekonstrukci celé střechy, přesněji řečeno, její kompletní výměnu. Podívejte se na rekonstrukci.

Rekonstrukce rodinného domu – část 1.
Jak probíhá v současné době rekonstrukce jednoho staršího rodinného domu na Slovensku?

Vyřízení stavebního povolení – zařídíme vše za vás…
Nemáte čas nebo se Vám nechce komunikovat, pobíhat mezi úřady a získávat kladná stanoviska a rádi byste tuto starost přenechali někomu jinému? Tak neváhejte a mi za Vás vyřízení stavebního povolení zajistíme!

Architektonická studie rodinného domu – projektant nebo architekt?
S pár architekty spolupracuji již několik let a jejich práci si skutečně vážím, ale určitě stojí za zmínku fakt, že hodně zákazníků se dlouhodobě neví rozhodnout, zdali mají pro návrh architektonické studie svého rodinného domu oslovit architekta, nebo se hned obrátit na projekční kancelář.

Správný výběr pozemku
Výběr pozemku není jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jeden může mít dobrý výhled, druhý může být na krásném místě. Ale který pozemek skutečně nejlépe vystihuje to, co splní Vaše očekávání o dokonalém bydlení?
10 kroků, jak si vybrat toho pravého projektanta pro svůj dům
10 kroků, jak si vybrat toho pravého projektanta pro svůj dům
Projděte si 10 kroků a vyberte si toho správného projektanta pro svůj rodinný dům.
Po stažení získáte ZDARMA:
- Průvodce výběrem projektanta v 10 krocích
- Checklist na posouzení vhodnosti kandidátů